Temat: Egzamin PET Cambridge English

Cześć. Synowi w szkole zaproponowali aby spróbował swoich sił w egzaminie Cambridge English PET. Ze względu na to, że sam jest tym zainteresowany, postanowiłem się dowiedzieć nieco więcej o tym egzaminie. Wiem, że jest też wersja dla szkół ale myślę, że przystąpimy do tej drugiej, podstawowej wersji egzaminu. Poproszę was jedynie o informacje nt. części pisemnej. Jak to dokładnie wygląda?

2

Odp: Egzamin PET Cambridge English

Witaj. Obie wersje PET składają się z trzech części egzaminu. Zawierają one wszystkie cztery umiejętności językowe (czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie). Kandydaci mają do wyboru pisania egzaminu (albo na komputerze albo na papierze).

3

A tak bardziej szczegółowo?

Cześć. No więc tak. Czytanie i pisanie zajmuje 1 godzinę i 30 minut, co stanowi 50% całości punktacji). Czytanie i pisanie ma osiem części i 42 pytania. Kandydaci powinni czytać i rozumieć różne rodzaje krótkich i dłuższych zwykłych tekstów i tekstów informacyjnych. Źródła tekstowe mogą zawierać znaki, broszury, gazety, czasopisma i komunikaty, takie jak notatki, e-maile, karty i pocztówki. Części od 1 do 5 kładą nacisk na umiejętności czytania, w tym podstawowej znajomości słownictwa i gramatyki. Egzamin PET obejmuje zadania, takie jak odpowiadanie na pytania wielokrotnego wyboru, wybieranie opisów, którym odpowiadają różne teksty i identyfikację prawdziwych lub fałszywych informacji. Części od 6 do 8 skupiają się na umiejętności pisania, w tym podstawowej znajomości słownictwa i gramatyki. Egzamin obejmuje zadania, takie jak dokończenie luk w zdaniach, pisanie krótkiego nieformalnego listu na 35 - 45 słów na podstawie 3 podanych instrukcjami oraz napisanie dłuższego tekstu - albo długiego nieformalnego listu lub opowiadania na około 80-100 słów.

5

Dzięki wielkie za tak wyczerpującą odpowiedź.